Hayatta her zaman hedeflere sahibiz, en basitinden en kritiklere kadar.

Bazen hedeflerimiz bize uzak gelir, ulaşamayacağımızı düşündüğümüz anlar olur fakat başarmak için inanmak ve başlamak gerekir bu iki temeli attıktan sonra geri kalanlar ise hedefimize ulaşma yolunda aşılabilecek kademeler olur.

Tabularımız ilk hedefimize ulaşana kadar olmalıdır.

Başaracağımızı gördükten sonra hedeflerimizi büyüterek ilerlemeliyiz.

Hedeflerimiz için başlıca 3 maddemiz var ;

1-Bilinçli ve sabırlı olmak : Her insan yapabileceklerini kestirebilir, sabrımızı koruyarak bu bilinçle beraber bu hedefi neden koyduğumuzu unutmamalıyız.
2-Realist hedefler koymak : Başarmak istiyorsak öncelikle potansiyelimize göre gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef koymalıyız.
3-Kararlılı ve stabil çalışmak : Kararlı olup düzenli bir şekilde ilerlemeliyiz, yol boyunca büyüklü küçüklü engeller illa ki olacaktır bunları aşarak ve elde ettiğimiz çıkarımlarla eskisinden daha iyi devam etmeliyiz.

Bu temel kazanımları edindikten sonra adım adım ilerleyerek gitmeliyiz. Şimdi ise kendimce uyguladığım adımları sunacağım, katkısını gördüm ve hala görmekteyim.

1. Adım : Hedef Belirleme

Kafamızdaki soru işaretlerinden kurtulup kendimize sabit bir hedef belirlemeliyiz eğer ki birden çok hedefi aynı anda gerçekleştirmek istiyorsak ya kapsamlı tek bir hedef belirleyeceğiz ya da birçok küçük tekil hedef oluşturacağız.

2. Adım : İnanmak

Koyduğumuz hedefe bizi en çok yaklaştıracak şey ise kendimize, yapabileceklerimize inanmak. Başarmanın yarısı inanmak derler ya hakikaten öyle abartı falan değil.

3. Adım : Çalışma

Üşengeçlik etmeden, elimizden geleni yaparak çalışmak hedefimiz için şart olmalı ve bu şarta uymalıyız.

4. Adım : Dirayet

Hedef yolumuzda hevesimizi kıracak pek çok engel olacaktır fakat bunları aşarak -ikinci adımı uygulayarak- dirayetli bir şekilde çalışmaya devam etmeliyiz.

5. Adım : Devamlılık

Hedef öncesi veya sonrası hatta sonraki hedefimiz dahil devamlılığımızı korumamız gerekiyor.

Ek Olarak ;

Hedefimizi neden koyduğumuzu unutmamalıyız ve bunun yanı sıra kendimize ufak hatırlatmalar yapabiliriz, örnek olarak -klasik olacak- hedefimizi bir yerlere yazmak gibi.

Başlıca adımlarımız bence bu şekilde olmalıdır, daha da detaylandırılabilir bu kişiye kalmış fakat yüzeysel dahi olsa bu adımlar sayesinde hedefinize ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Umarım ki hakkını veren herkes hedeflerine er ya da geç ulaşacaktır.