Rus karikatürist Sergey Elkin tarafından holiganlık böyle resmedilmiş.

Tüm dünyayı her alanda kasıp kavuran aşırı tarafçılık her alanda insanlığımızı zedelediği gibi spor alanında da çok fazla tahribata sebebiyet verdi ve hala vermeye devam ediyor.

Ülkemizde pek çok sorun varken üzerine kendi yaşam sıkıntılarımız da eklenince tutunacak bir şeyler arayabiliyoruz ve bana göre en iyi motive kaynağı spordur. Buna rağmen bunu bile nasıl dehşete çevirebiliyoruz ?

 

Spor kesinlikle hayatımızda olması gereken bir şey fakat her şeyin olduğu gibi bunun da aşırıya kaçması artısından çok zarar getiriyor. Biraz daha özelleştirip kendi ülkemizden bakalım, Türkiye’de spor denince birçok kesim tarafından sadece futbol sanılıyor, evet maalesef ki bizim bile spor ile aklımıza gelen ilk şey futboldur. Bu konuda üzüldüğüm nokta tek bir seçeneğe kısıtlanmış olmamız fakat konumuz elbette bu değil.

Bir şeyi nasıl kullanıp yararlanmak istersek öyle faydalanırız. İçinde bulunduğumuz bir durumu nasıl çekmek istersek öyle çekebiliriz fakat sporun bize zarar ve ziyan getirmesini sağlamak bizim içler acısı ayıbımızdır. Gerek dünyada gerek ülkemizde nice canlar heba oldu bu yolda. O güzelim gençlerin suçu spor sevdasıydı belki de, canlarını kaybetmeselerdi dünyaya, insanlığa, ülkemize ne faydalar sağlayacaklardı, kim bilir?

Forma dendi, renk dendi, aşk dendi, ve sürekli birilerinin cepleri dolarken birilerinin cepleri statlarda boşaldı, ve bir yerden sonra sadece ticarete döndü bu da sporseverlerin birer savaşçıya dönmesinde büyük etken oynadı diye düşünüyorum. Zaten yeteri kadar ayrıştırıcı etkene sahipken spor kadar işlevli bir hobinin bizlere birleştirici bir etki sağlayamaması gerçekten üzücü.

Bir kişinin tuttuğu takım onun insanlığını etkilememeli, evet duygusal bir zaaf olmuş olabilir ister istemez, buna herkesin saygısı icap ederken yapılan saygısızlıklar da olumsuz etkilere sürükledikçe sürüklüyor.

Bu tarz şeylere her şeyimizi vermekten ziyade, sporun tadına varıp, kendimizi geliştirmekten taviz vermemek en iyisi diye düşünüyorum.