Yıllardan beri dünya çapında bizi kendi çizdikleri sınırlara hapsetmeye çalıştılar. Keşke gururlu bir şekilde hapsolmadık diyebilseydik fakat hapsolduk. Küresellik üzerinden kölesel bir sistem oluşturuldu. Bizler ise bu sistemin en alt tabakasında temel rol oynadık.

 

Bu sefer biz derken toplumumuzu değil insanlığı kastedeceğim. Kapitalizmin durdurulamamasının sebeplerinden birisi alternatifi olmaması. Dünyada büyük güçler tarafından nasıl ki tüm iğrençlikler masum gösterildiyse bu sistem de kılıflarla bizlere dayatıldı. Boyun eğmek zorunda kaldık çünkü bir olunca oluşturduğumuz gücün farkında olan sadece onlardı.

Basit bir sistem gibi görünebilir fakat bu sistem sadece paradan da ibaret değil. Şahsen kapitalizmin güzel bir sistem olduğunu düşünürdüm fakat ayılmam uzun sürmedi, tok olan açın halinden anlar gibi konuşuyormuş her zaman. Sistemin amacı insan gücünü köleleştirmek, iletişimi bitirmek.

Peki bu nasıl?

Yeri geldi maaş adı altında gönüllü kölelik yaptık, yeri geldi o maaşın arkasına saklanıp haklarımızı koruyamadık, yeri geldi sırf onun için sevmediğimiz şeylere ve kişilere katlandık, göz yumduk.

Ee, sonsuza dek sürecek bir sisteme nasıl kafa tutacağız?

Dünyada hiçbir şeyin sonsuzluğunu koruyabileceğini sanmıyorum. Mesele elbette ki galeyana gelip isyan etmek değil, eğer bir sistem varsa boğun eğmek yerine kendi kurallarımızdan ve benliğimizden taviz vermeseydik yeterdi. Kimse taviz vermeseydi zaten köleleşmeden her şeyin farkında bir şekilde ilerleyebilirdi.

En küçük pencereden bakarsak bile yer yer fitneye sebep veriyor hatta çok acı olmasına rağmen kan bağı olanlar arasında bile büyük olaylara sebebiyet verebiliyor.

Sistem olsun kapitalizm, sosyalizm farketmez ama biz kendimizi bozmadığımız sürece. Yeri olduğunca sistemi kendi lehimize bile kullanabilmeliyiz fakat hiçbir zaman sistemin istediğini verip köleleşmemeliyiz. Bu konuda nice örnekler sıralayabilirim.

Yanlış anlaşılmak da istemem, kendimizi bozmayalım yeter, her zaman önceliklerimiz kendi değerlerimiz olmalı ne olursa olsun taviz vermemeliyiz.