Burger King ve McDonalds gibi fastfood zincirleri ve daha fazla para

Bu tarz fastfood servislerinin göze batmayan ve akıllıca stratejileri var. Örnek olarak gittiğimiz zaman herhangi bir menüyü söylüyorsunuz. “Yanında şunu da verelim bu kadar lira, onu da alırsanız bu kadar lira indirimli” tarzında söylemler ben de dahil olmak üzere çoğumuzun ilgisini çekmekte. Bu strateji sayesinde fazladan milyonlarca dolar elde etmeyi başarıyorlar.

Kulağa basit gibi gelse de aslında çok dahice bir plan, sonuçta hazırladıkları yiyeceklerin maliyetinden kat ve kat kar edebiliyorlar ve sanki gerçekten indirim yapılmış gibi gösteriliyor.

Farklı bir hileyle daha karşınızdayız, araştırırsanız renklerin insanlar üzerinde ki etkisini öğrenebilirsiniz.

Bahsettiğim tarz restoranların logosu, iç dizayn ve menü kataloğu çoğunlukla “Sarı”, “Turuncu” ve “Kırmızı” renkten oluşur.

 

 

“nasilkolay.com” sitesinden aldığım “Sarı” , “Kırmızı” ve “Turuncu” renklerinin açıklamasını yapıyorum:

Sarı:

Sarı insana mutluluk veren, neşeli bir renk olarak kabul ediliyor. İnsanların mutlu oldukları zamanlarda yemek yemekten daha çok keyif aldıkları ve bu nedenle de sarının iştah üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söyleniyor.

Kırmızı:

İştahı tetikleyen renkler arasında en fazla etkiye sahip olan rengin kırmızı olduğu belirtiliyor. Kırmızı insanın kan basıncını, kalp atış hızını artıran ve açlık hissi uyandıran bir renk. Bu yüzden özellikle de fast food restoranlarında çokça tercih ediliyor. Eğer sizin de iştahla ilgili bir probleminiz varsa yemek alanınıza biraz kırmızı ekleyerek etkisini test edebilirsiniz.

Turuncu:

Turuncunun beyni uyardığı, zihinsel aktiviteyi hızlandırdığı ve genellikle de açlık hissini körüklediği belirtiliyor. Sağlıklı yiyeceklerin pek çoğu da turuncu renge sahip; portakal, balkabağı, havuç bunlardan sadece bir kaçı… İnsanlara sıcaklık hissi veren turuncunun iştahı en çok uyaran renklerden biri olduğu bu nedenle de restoran ve pastanelerde sıkça kullanıldığı biliniyor.

İşte fastfood zincirinde dev firma olmayı boşa hak etmemişler, insanların iç güdülerine kadar her şeyi planlayıp hayata sokmuşlar, bize de tebrik etmek düşer…

Görevimiz ise daha iyisini oluşturmayı hedeflemek olmalı. Tüketici değil, üretici olmayı her yazımda mutlaka vurgularım. Zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, umarım yararlı olmuştur, herkese mutlu bayramlar!